Ikona portletu Tiskové zprávy

Den Evropy láká k návštěvě 20 zajímavých míst v regionu

Tradiční akci pro veřejnost, která je připomínkou tzv. Dne Evropy, připravil i letos Úřad Regionální rady Střední Morava ve spolupráci s příjemci dotace z ROP Střední Morava. Den Evropy připadá na 9. května a všechny státy Evropské unie si jím připomínají myšlenku mírové spolupráce, kterou v roce 1950 představil francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman.

 
V pátek 9. května bude mít veřejnost možnost navštívit zdarma nebo za zvýhodněné vstupné vybraná místa podpořená z ROP Střední Morava. Letošní Den Evropy je současně pojat také jako připomínka 10 let výročí vstupu České republiky do Evropské unie, a proto bylo v Olomouckém a Zlínském kraji vybráno vždy 10 a 10 zajímavých míst, která si můžou místní i turisté za zvýhodněných podmínek prohlédnout.
 


V Olomouckém kraji se v tento den veřejnosti otevřou všechny tři vojenské pevnůstky, které byly v nedávné době zrekonstruovány a znovu zpřístupněny. Zdarma tak lidé mohou navštívit prachárnu na Korunní pevnůstce v centru Olomouce, poternu v Radíkově u Svatého Kopečku nebo Lazecký fort XXII u Černovíra. Lazecký fort si navíc připravil i doprovodné aktivity pro děti v podobě výstupu v balónu nebo projížďkách na koních. Bezplatný vstup veřejnosti nabídne také Expozice času ve Šternberku, kde jsou vystaveny exponáty časoměrné techniky. V Uničově bude možné zdarma navštívit Muzeum baroka i nedaleké Muzeum vězeňství a v Lipníku nad Bečvou bude zpřístupněna Galerie Konírna, kde právě probíhá výstava originálního kovaného osvětlení. Za symbolické vstupné 20 Kč pro dospělé a volné vstupné pro děti a studenty bude 9. května možné navštívit Arcibiskupský palác v Olomouci. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem nabídne za cenu jedné prohlídkové trasy prohlídku celého muzea včetně unikátního depozitáře a pro všechny příznivce sportu je připravena sleva 10% na sportovní aktivity v Areálu zdraví ve Velkých Losinách.
 


Ve Zlínském kraji může veřejnost na Den Evropy zdarma navštívit zámek Nový Světlov v Bojkovicích nebo nedávno otevřené Turistické informační centrum ve Velehradě, kde je možné si prohlédnout i stálou výstavu s názvem „Cyrilometodějský Velehrad". Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích nedaleko Hulína na 9. květen připravilo hudebně-literární večer s názvem „Kouzelník a povídání z županu" se vstupem zdarma. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí zpřístupní své prostory za symbolických 20 Kč pro dospělé a zdarma pro děti a vstupné 20 Kč zaplatí v tento den i návštěvníci Galerie Joži Uprky v Jezuitské koleji v Uherském Hradišti, kde si mohou prohlédnout jedinečnou ucelenou sbírku tohoto moravského malíře a grafika. Se slevou 50% na vstupné mohou počítat i turisté, kteří se vypraví na Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm a stejnou akci může veřejnost využít i v Městské plovárně v Luhačovicích. Archeoskanzen v Modré u Uherského Hradiště pak nejen příznivcům historie nabídne akční vstupné 1+1 zdarma. Na Den Evropy si slevu 10% na vstupné připravil také 14|15 BAŤŮV INSTITUT ve Zlíně a sportovně-zábavní centrum Galaxie Zlín ke každé zakoupené vstupence věnuje zákazníkům zdarma vstupenku na další návštěvu.
 


Výběr míst, kam 9. května může veřejnost zavítat, je v letošním roce obzvláště pestrý, z nabízených aktivit si může vybrat každý. Na vyjmenovaných místech navíc budou pro návštěvníky připraveny také drobné propagační předměty. Informace o akci a také o projektech financovaných z ROP Střední Morava jsou uveřejněny na www.mujprojekt.eu.
 


Kontakt:
Bc. Michaela Linhartová Tisková mluvčí Úřadu Regionální rady
Tel.: 739 002 410
 
Loga ROP SM   Logo "Můj projekt" - Den Evropy 9. 5. 2014
 
 
Průměr (0 Hlasů)
Průměrné hodnocení je 0.0 hvězdiček z 5.