Ikona portletu Tiskové zprávy

Dny evropského dědictví s projekty ROP Střední Morava - vědomostní soutěž pro veřejnost

Stejně jako v předchozích letech, i letos bude první polovina září patřit Dnům evropského dědictví. Od 6. do 14. září se veřejnosti otevřou dveře a brány nejrůznějších kulturních památek a staveb, které si jejich návštěvníci budou moci prohlédnout v netradiční atmosféře nebo třeba za zvýhodněných podmínek. Do oslav Dnů evropského dědictví se tradičně zapojují i místa v Olomouckém a Zlínském kraji, z nichž řada byla zrekonstruována a mnohdy i znovu zpřístupněna díky realizaci projektu finančně podpořenému z ROP Střední Morava.

Při příležitosti letošního ročníku Dnů evropského dědictví připravil Úřad Regionální rady Střední Morava zábavnou vědomostní soutěž pro veřejnost. Stačí navštívit některý z vybraných kulturních objektů v Olomouckém a Zlínském kraji, jejichž rekonstrukce byla financována z ROP Střední Morava, a přímo na místě vyplnit jednoduchý soutěžní kvíz. Za správné odpovědi získají návštěvníci originální ROP pexeso. To je tvořeno 64 kartičkami představujícími 32 různých míst v Olomouckém a Zlínském kraji, která byla zrekonstruována díky penězům z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V mnoha případech se jedná o zajímavá místa i památky, které se díky rekonstrukci mohly znovu otevřít veřejnosti a dnes nabízejí unikátní expozice.

V Olomouckém kraji je možné ROP pexeso získat na Lazeckém Fortu XXII., na Fortu v Radíkově, v Arcibiskupském paláci v Olomouci, v Informačním centru ve Velké Bystřici, v Expozici času ve Šternberku, v Muzeu baroka v Uničově, na radniční věži v Prostějově nebo v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem.
Ve Zlínském kraji se může veřejnost pro ROP Pexeso vydat do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, do Turistického centra na Velehradě, na Zámek Lešná u Valašského Meziříčí, do informačního centra Zvonice na Soláni nebo do informačního centra v Rožnově pod Radhoštěm a na nedalekou Jurkovičovu rozhlednu.

Podrobné informace o zapojení vyjmenovaných projektů ROP Střední Morava a o doprovodných akcích jsou k dispozici na www.mujprojekt.eu.

ROP Střední Morava, jehož prostřednictvím jsou čerpány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na území Olomouckého a Zlínského kraje, měl v programovém období 2007-2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Z této částky zamířilo více než 1,3 miliardy korun na rekonstrukci celkem 94 kulturních památek, galerií, muzeí a expozic. Dny evropského dědictví (European Heritage Days, zkráceně EHD) jsou společnou aktivitou Evropské komise a Rady Evropy. Jejich smyslem je posílení povědomí o národním kulturním dědictví a jeho vnímání v mezinárodním kontextu. EHD se konají každoročně v první půlce září v mnoha městech a obcích evropských států, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci. V rámci těchto dnů je možné zhlédnout řadu kulturních a stavebních památek, které nejsou jinak veřejnosti přístupné. V České republice se EHD konají od roku 1991.

Kontakt:
Bc. Michaela Linhartová, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady